Nejhorší co pro Váš trávník můžete udělat je posekat ho rotační sekačkou. Travní rostlinka po posekání (respektive uražením) rotační sekačkou regeneruje 3-4 dny a pak teprve znovu začíná růst. Posekaný trávník rotační sekačkou postupně degeneruje, stává se řídkým a na místo odumřelých rostlinek trávy se postupně dostanou náletové plevele, a z trávníku se stává zaplevelená sice zelená plocha, která je ale vším možným, jen ne trávníkem. Dle našich zkušeností takto "udržovaný" trávník obsahuje i 95 % plevele. To bohužel platí i pro nově založené travní plochy a již po prvním roce sekání vykazuje trávník více jak 50 % plevele. Takový "trávník" se hned po posekání jeví jako zelený, majitel je v tuto chvíli spokojený, ale již po několika hodinách se jeví jako nevzhledná nažloutlá plocha.Jak tedy kvalitně zkrátit trávník, bez jeho poškození a zajistit si prosperitu travní plochy? Je zde pouze jediná cesta: nesekat trávník, ale ostříhat ho. Ostříhat trávník můžeme vřetenovou sekačkou, která je založena na zcela jiném principu než rotační sekačka. Vřetenová sekačku zkracuje trávu na podobném principu jako pracují, každému známé nůžky, tedy pomocí dvou nožů. Takto zakrácený travní lístek je ustřižen s maximální ohleduplností a dokáže zregenerovat do 8 hodin, a po této době již začíná opět růst a dokonce odnožovat. Dokáže čelit náletovým plevelům a hlavně získáváme krásný dlouhodobě sytě zelený trávník. Jako bonus Vám vřetenová sekačka zajistí okrasné optické pruhy na Vašem trávníku tak jak to vidíme v těch nejluxusnějších zahradách.

Trávník

je plocha zasluhující největší pozornost a péči z celé zahrady, není to jen o posečení a prohnojení, je to i o zálivce, vertikutaci a aerifikaci. Pokud jednu z činností zanedbábe, máme jistou, že trávník nebude dosahovat požadovaných kvalit. My se otázkou távníku zabýváme již mnoho let a tím můžeme poskytnout majiteli ty nejcenější rady a poznatky.

 

Vertikutace trávníku

Proč provádět vertikutaci? Kdy a jak často? Zde jsou odpovědi!
 

Cíl vertikutace trávníku


Vertikutace trávníku má za účel snížit množství stařiny a mechu v nadzemní vrstvě a tím zvýšení cirkulace vzduchu, rychlosti průsaku vody a živin do vegetační vrstvy a zároveň zvýšení přívodu světla. Vertikutace zároveň podporuje růst kořenového systému trávníku a působí preventivně pro tvorbě houbových chorob trávníku.
 

Proč provádět vertikutaci trávníku


V průběhu vegetace a v zimním období se ze zbytků pokosené trávy, plevele a mechu vytvoří ve vašem trávníku nepropustná vrstva. Tato vrstva nazývaná travní plsť, může být i několik centimetrů silná, zabraňuje pronikání vody a živin do půdy až ke kořenovému systému a zároveň brání výměně plynů.

Vašemu trávníku hrozí udušení.

Tato silná a nepropustná vrstva travní plsti má negativní vliv na zakořenění trávníku –  kořenový systém nezakoření do hloubky ale rozrůstá se do plochy. Důsledkem toho trávník v suchých obdobích rychle vysychá.

Žlutý a vyschlý trávník je v létě možné spatřit na nejedné zahradě, tvoří se místa s řídkým zárůstem, kde se může jednoduše usazovat plevel. Travní plsť vytváří také příznivé podmínky pro vznik nebezpečných plísňových a houbových onemocnění.
 Vertikutace je skvělá prevence proti houbovým chorbám a mechu v trávníků.
 

Termín vertikutace trávníku


U užitkových trávníků se doporučují pouze dvě aplikace ročně, u některých stačí i jednou na jaře, někdy míň je víc.

  • jarní termín duben-polovina května ( při brzkém jaru již konec března, pokud není sníh můžeme i začátkem března )
  • podzimní termín konec srpna -září
  •  

Princip vertikutace trávníků


Nože vertikutátoru se zařezávají do trávníků a odstraňují z něj plsť a prořezávají vrchní vrchní vegetační vrstvičku, nutno tuto plsť VŽDY uklidit.
 

Postup při vertikutaci


Maximální hloubka je 5 mm. Vertikutace se provádí pouze za sucha. Trávník před vertikutací posekáme na výšku 3-4 cm. Po vertikutaci, kdy trávník vypadá jako poničený, je vhodné trávník přihnojit trávníkovými hnojivy, po podzimní vertikutaci jsou vhodná speciální hnojiva. A dosít holé plochy trávníku. Společně s osivem je možné i aplikovat slaboučkou vrstvu - " pocukrovat trávník "- trávníkovým substrátem nebo křemičitým pískem pro zlepšení vrchní vegetační vrstvy. A nakonec by měla následovat závlaha.
 

  1. posekat trávník
  2. provést vertikutaci
  3. trávník přihnojit a dosét - možno také provést pískování
  4. zavlažit

Upozornění : při nedodržení maximální hloubky může dojít k poškození travníko drnu a kořenového systému rostlin, zároveň dochází k velmi rychlému opotřebení nožů a silně zatíženého motoru! Často je vertikutace zaměňována s hloubkovou aerifikací (provzdušněním). Principielně nemá verikutace s aerifikací nic společného.

 

Stroje pro vertikutaci

 

Vertikutace se provádí vertikutátorem, elektrickým s menším výkonem, nebo s motorovým. Vertikutátory jsou vybaveny otrými noži, mají nastavitelnou hloubku záběru. K většině vertikutátorů lze jako příslušenství dokoupit  sběrný koš, kdy pohodlně seberete vyhrabanou plsť. Některé menší vertikutátory, jsou doplněny přídavnými drárky na vydrátkování plstě a mechu. Tyto stroje s drátky mají menší účinnost, stroje s noži mají větší účinnost a životnost a zároveň i výkon.
 

Ostatní tipy pro vertikutaci


Pro dosev trávníku po vertikutaci je možné použít stejnou směs z jaké byl trávník vysetý nebo použít speciální travní směsi a systémy pro rychlou obnovu: Obnova, Re-pair, Obnova 2v1 atd.
 


Další agrotechnickým zásehem je aerifikace.
 

Aerifikace ( provzdušnění ) je mechanické ošetření travní plochy aerifikačními válci nebo speciálními stroji. Duté hroty pronikají do hloubky 10-12 cm a odtud vynášejí válečky půdy. Vzniklé průduchy po válečcích se zasypávají křemičitým pískem. To vše za zlepšním vzdušného a vlhkostního režimu trávníku a snížení stupně zhutnění vegetační vrstvy.
 

Aerifikace se provádí na intenzivně využívaných travních plochách jako jsou fotbalová a golfová hřiště.